Sylwetka firmy Detectomat®

Firma Detectomat® jest jednym z najbardziej znanych producentów systemów sygnalizacji pożaru na całym świecie. Spółka powstała w 1977 roku w Niemczech.

W krótkim odstępie czasu stała się jednym z największych producentów czujek optycznych w Europie. Dla grupy Bosch, Detectomat® wyprodukowała ponad 600 tysięcy detektorów, które później zostały zainstalowane w obiektach koncernów takich jak: BMW, Mercedes, Rolls Royce, Bayer, Porsche, Alianz Group i wiele innych.

W 1999 roku firma Detectomat® została połączona z grupą JOB – znanego na całym świecie producenta baniek do tryskaczy reagujących na ciepło. Cztery lata później grupa JOB-Detectomat® wcieliła własnych dostawców paneli kontrolnych i od tego czasu stała się nie tylko producentem czujek optycznych, ale producentem autonomicznych systemów sygnalizacji pożaru.

Zarządzanie przedsiębiorstwem, poprawa stosunków z dostawcami i klientami, a także badania, kompetencja i doświadczenie pozwoliły na osiągnięcie wysokiej akceptacji na całym świecie.

Systemy sygnalizacji pożaru produkowane przez Detectomat® posiadają certyfikaty wszystkich obowiązujących dotychczas w Polsce standardów DIN EN ISO 9001.

Pełna historia

W 1968 roku Edward Job – w tym czasie dyrektor Zarządu Minimaxa – zainicjował wybudowanie nowego działu elektronicznego poświęconemu badaniom, rozwojowi, produkcji i dystrybucji nowych detektorów dymu. Pod przewodnictwem Edwarda Joba, Hartwig Bayersdorf i grupa inżynierów opracowali nową serię elektronicznych czujek dymu z tranzystorami polowymi i tym samym stali się znaczącą marką na rynku europejskim. Na podstawie tych doświadczeń, Bayersdorf odkrył inne rodzaje detektorów dymu dla Essera, Eff Effa i Hekatrona.

Bayersdorf zainspirowany swoim odkryciem założył w 1977 roku spółkę Detectomat GmbH i w ten sposób stał się jednym z największych producentów czujek optycznych w Niemczech. Dla Grupy Bosch, Detectomat® wyprodukował ponad 600 tysięcy czujek optycznych, które zostały później zamontowane w obiektach znanych koncernów, tj.: Mercedes, Porsche, Rolls Royce, BMW i Bayer, a także dla Allianz-Group i Münchner Rückversicherung. Przykładowo, detektory wyprodukowane przez Detectomat® są instalowane na lotniskach (np. na lotnisku we Frankfurcie), bądź są instalowane w bardzo trudnych warunkach środowiskowych, takich jak elektrownia jądrowa. Fakt ten przemawia za tym, iż czujki wyprodukowane przez Detectomat® mogą sprawdzić się w każdych warunkach. Dodatkowo każda czujka charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością, solidnością wykonania, stylowym wyglądem, co jest dowodem jakości, doskonale wykonanego projektu oraz wysokiego standardu każdego detektora wyprodukowanego przez spółkę Detectomat® GmbH.

W 1999 spółka Detectomat® została przejęta przez grupę JOB, wiodącego na świecie producenta szklanych baniek do tryskaczy, reagujących na ciepło. W krótkim czasie zespół ambitnych, młodych inżynierów wynalazł nowe optyczne detektory, którym nadał nazwę Detect 3000, stworzonych dla zakładów przemysłowych i firm handlowych w Niemczech oraz Europie. Pełną gamę produktów firmy Detectomat® uzupełniają systemy bezprzewodowe oraz detektory domowe. Współpraca obu firm stwarza podstawę do rozwoju nowoczesnych systemów sygnalizacji pożaru.

W 2003 roku grupa JOB wcieliła swoich wykwalifikowanych dostawców paneli kontrolnych. W ten sposób Detectomat® stał się zintegrowanym dostawcą systemowym, oferującym rozreklamowaną markę z certyfikatem VdS z kompletnym systemem detekcji dymu z jednej ręki po konkurencyjnych cenach.

Zarządzanie przedsiębiorstwem, poprawa stosunków z dostawcami i klientami, a także badania, kompetencja i doświadczenie pozwoliły na osiągnięcie wysokiej akceptacji na całym świecie: „Niemiecki system alarmowy do detekcji dymu i zwalczania ognia firmy Detectomat® jest bardziej czuły, bardziej dokładny i bardziej inteligentny”.

Systemy produkowane przez Detectomat® posiadają certyfikaty wszystkich obowiązujących dotychczas standardów. Świadczy to o najwyższej jakości i wysokim standardzie produkowanych przez Detectomat® systemów. Centrala sygnalizacji pożaru Detect 3004plus jest pierwszą dostępną w Polsce centralą marki Detectomat®, która otrzymała certyfikat CNBOP. Z kolei w 2016 roku Świadectwo Dopuszczenia CNBOP otrzymała centrala InteliDETECT dc3500.