Nowa opatentowana przez niemiecką spółkę detectomat® technologia Humitec® pozwala wyeliminować fałszywe alarmy spowodowane przez kondensację wilgoci i zweryfikować faktyczny alarm.

Dzięki nowej technologii Humitec® czujki marki detectomat® wykrywają kondensację wilgoci w komorze pomiarowej optycznej czujki dymu. Zastosowanie dodatkowego sensora temperatury wewnątrz komory detekcyjnej zwiększa szansę na wykrycie zagrożeń pożarowych w pomieszczeniach, gdzie w pierwszej fazie pożaru może nastąpić szybki przyrost temperatury. Ocena wartości z trzech czujników: sensora temperatury zewnętrznej, sensora temperatury wewnętrznej komory detekcyjnej oraz pomiaru niekorzystnego odbicia światła od ścianek wewnątrz czujki umożliwiła opracowanie odpowiedniego algorytmu mogącego zoptymalizować pracę systemu pomiarowego. W przypadku kondensacji pary wodnej poziom alarmu czujki jest regulowany automatycznie w celu zagwarantowania stałej czułości czujki w dopuszczalnym zakresie.

Kondensacja wilgoci to proces spowodowany zmieniającą się wraz z temperaturą pojemnością powietrza dla wilgoci, a także innych aerozoli, jak np. dym. W przypadku gdy kondensacja wzrasta do punktu, w którym pomiar zadymienia jest fizycznie niemożliwy, sensor optyczny może zostać tymczasowo wyłączony. Po znormalizowaniu się warunków pracy, sensor dymu zostaje automatycznie aktywowany.

humitec